Business · Uncategorized

Specyficzny górski klimat i unikatowa przyroda, w niewielkim stopniu dotknięta ludzką ingerencją, to główna zaleta Bieszczad

 

 1. Bieszczady – ostoja przyrody

Specyficzny górski klimat i unikatowa przyroda, w niewielkim stopniu dotknięta ludzką ingerencją, to główna zaleta Bieszczad. Ilość lasów, dziewiczej zieleni i spokój, jak tu panuje to główne powody, dla których noclegi w tej okolicy cieszą się dużym powodzeniem. Rezerwując noclegi Bieszczady warto poznać nieco ten rejon. Bo przecież wartościowy turysta, to ten, który wie co oferuje miejsce wybrane na urlop.

 • Bieszczady po polskiej stronie ciągną się od Przełęczy Użockiej na wschodzie do Przełęczy Łupkowskiej na zachodzie i są częścią Karpat Wschodnich. Najwyższy szczyt to Tarnica o wysokości 1346 m.n.p.m.
 • W 1973 roku utworzono tu Bieszczadzki Park narodowy, aby chronić i pielęgnować unikalną przyrodę i gatunki tu żyjące. Początkowo obejmował Tarnicę i Połoninę Caryńską, jednak w 1989 roku został powiększony o inne połoniny oraz pasmo graniczne z Rabią Skałą. Kolejne parki powstały w 1992 roku- to Park Krajobrazowy Doliny Sanu oraz Cieśniańsko-Wetliński Park Krajobrazowy.
 • Cecha charakterystyczna regionu to duża ilość leśnych ostępów, zajmujących w niektórych gminach (np. Lutowiska czy Cisna) stanowią nawet ponad 80% powierzchni. Bieszczadzkie lasy to głównie jodła, sosna i olsza szara.
 • W Bieszczadach żyje około 230 gatunków zwierząt. Rezerwując noclegi Bieszczady w tym rejonie mamy szansę natknąć się podczas pieszej wędrówki na rysia czy żbika. To także dom dla jeleni szlachetnych, niedźwiedzi brunatnych, wilków oraz sztucznie wprowadzonych do tutejszych rezerwatów żubrów i łosi. A bogactwo ptactwa zachwyca nawet wytrawnych znawców i ornitologów. Żyje tu między innymi orzeł biały, orlik krzykliwy i bocian czarny. Warto zarezerwować tu noclegi, by chociaż przez parę dni móc obserwować ich zwyczaje.

 

 

 

 

 

 1. Gdzie w Bieszczady latem?

Zastanawiacie się, gdzie tym razem spędzić letni urlop? Zapraszamy w Bieszczady! Krążą plotki, że tu nic nie ma, ale to nieprawda. Owszem nie ma wielkich marketów, kinopleksów, klubów nocnych itd. Ale czy naprawdę właśnie tego potrzebujecie podczas urlopu? Czy nie lepiej wynająć domek w Bieszczadach, wyciszyć się, dostrzec piękno przyrody i oddać się błogiemu relaksowi? Nie sposób w kilku słowach wymienić wszystkich, ale opiszemy kilka miejsc, w których warto się zatrzymać.

Wetlina, Cisna

To miejsca, które najmocniej kojarzą się z turystyką górską w tym rejonie. Wetlina stanowi świetną bazę wypadową na popularne szlaki, m.in. na Smerek, Tarnicę, Połoninę Wetlińską i Caryńską. Wbrew pozorom latem wiele osób wynajmuje domek w Bieszczadach właśnie w Wetlinie, więc może być nieco tłoczno. Cisna to kolejna wieś leżąca w pobliżu górskich szlaków. Stąd z kolei dostaniecie się wygodnie np. na Łopiennik, Okrąglik czy Wysoki Dział. Podobnie jak w Wetlinie, w Cisnej jest spora baza noclegowa. Znajdziecie tu także sklepy i stragany z pamiątkami czy serami.

Solina

To miejscowość odmienna od poprzednich. Jest oddalona od górskich szlaków, ale za to leży bezpośrednio nad Jeziorem Solińskiego. Tu wynajmują domki w Bieszczadach miłośnicy plażowania, żeglowania czy wędkowania. Pamiętajcie jednak, że jest to znany już kurort wypoczynkowy, więc nie znajdziecie tu ciszy. Są za to sklepy, bary i rozrywki dla turystów w każdym wieku.

Polańczyk

Położony, podobnie jak Solina, nad samym Jeziorem Solińskim. To także letni kurort wraz ze wszystkimi atrakcjami. Ponadto znajdziecie tu sporo ośrodków wypoczynkowych, sanatoria, kempingi oraz przystanie wodne.

Wola Matiaszowa

Wieś położona nieopodal Polańczyka. Ma tą zaletę, że znajdziecie tu ciszę z dala od zgiełku Polańczyka, ale do jego atrakcji jest bardzo blisko. Jeśli domki w Bieszczadach to właśnie tu, np. w ośrodku „Matiaszówka”, w komfortowych drewnianych domkach. Na gości czeka tam również szereg udogodnień i atrakcji, np. jeziorko ze zjeżdżalnią i pomostem.

 

 

 1. Jezioro Solińskie czeka na żeglarzy

W miejscu, gdzie Solinka wpada do Sanu znajduje się Jezioro Solińskie, największe w Polsce jezioro zaporowe i raj dla żeglarzy. Jezioro ma nieregularną linię brzegową, pełną zatoczek i cypelków, gdzie można zatrzymać się swoją łajbą na noc lub po prostu na postój. Zanim jednak odwiedzicie Bieszczady, aby tutaj popływać, przyda się mały poradnik.

Parę słów o Jeziorze Solińskim

To jezioro zaporowe, którego głównym celem jest ochrona przeciwpowodziowa oraz produkcja prądu. Konsekwencja to częste i szybkie zmiany poziomu wody, brak szuwarów i co ciekawe, komarów. Na akwenie obowiązuje cisza, więc pozostaje żeglowanie tradycyjne. Zbiornik ma głębokość dochodzącą do 52m dzięki temu możecie być spokojni nawet o jacht z kilem czy mieczem szybrowym. Fale są tu niewielkie, a silne wiatry sporadyczne, jednak otoczenie pagórków sprawia, że zmieniają swój kierunek i siłę, po prostu „kręcą”. To jezioro w Bieszczadach znane jest też z typowo górskich burz, przekraczających nawet 7°B. Jeśli traficie na takie kilkudniowe załamanie pogody, przyda się jedna z 200 tutejszych zatoczek jako kotwicowisko, a dla załogi noclegi, których pełno wokół jeziora.

Przystanie żeglarskie i infrastruktura

Jest ich ponad 20, największe w Solinie, Polańczyku oraz w Wojskowym Ośrodku Wczasowym na górze Jawor. Tam możecie wynająć jacht lub zwodować swój własny. W innych pomniejszych marinach możecie natomiast zacumować, żeby zejść na ląd po zakupy, pozbyć się nieczystości czy skorzystać z prądu. W pobliżu każdej znajdziecie też w razie potrzeby wygodne noclegi. Najmniej zagospodarowana część zbiornika to Dolina Sanu, ale widok Wyspy Skalistej czy Zatoki Zatopionego Lasu na pewno to rekompensuje.

 

 

 

 

 

 

 

 1. Malowniczy Polańczyk i jego atrakcje

Na lewym brzegu Jeziora Solińskiego leży miejscowość Polańczyk, popularny kurort wypoczynkowy. Jeśli nie szukacie totalnego odcięcia od świata i cywilizacji, a raczej dostępu do wielu atrakcji to Polańczyk jest zdecydowanie odpowiednim miejscem. Tu noclegi Bieszczady oferują w różnych opcjach i cenach.

Polańczyk jest także znanym miejscem uzdrowiskowym, gdzie leczy się np. choroby dróg oddechowych i dróg moczowych. Status uzdrowiska nadano miejscowości w 1999 roku. Kuracjusze przyjeżdżają tu na zorganizowane turnusy, ale można także znaleźć sobie domek w Bieszczadach do wynajęcia i wykupić zabiegi indywidualnie.

Atrakcje

Oczywiście największą atrakcją Polańczyka jest Jezioro Solińskie. Znajdziecie tu przystanie żeglarskie, pola namiotowe, kąpieliska i sporą ilość ośrodków wypoczynkowych. Można wypożyczyć kajak, rowerek wodny lub jacht, albo po prostu pływać i plażować.

Jezioro Solińskie to także możliwość kibicowania żeglarzom podczas regat. To przeważnie zawody wchodzące w skład Pucharu Soliny, ale jedna z nich jest włączona do Pucharu Polski. Warto wtedy skusić się na domek w Bieszczadach do wynajęcia, bowiem regatom towarzyszy wiele koncertów i innych ciekawych imprez, które często trwają w Polańczyku do późnych godzin nocnych.

Miłośnicy zabytków, którzy zarezerwują sobie noclegi Bieszczady mogą odwiedzić kamienną kapliczkę z XIX wieku położoną nad jeziorem, cmentarz z kaplicą dworską rodziny Cieślińskich oraz kościół niegdyś będący cerkwią i podziwiać ikonę Matki Boskiej z Łopienki.

 

 1. Komfortowe nocowanie w okolicach Jeziora Solińskiego

Jezioro Solińskie i jego okolice to świetne miejsce na spędzenie letniego urlopu, majówki czy choćby zwykłego weekendu. Nie sposób się tu nudzić, ponieważ już samo jezioro ma wiele do zaoferowania, a do tego należy dodać ciekawe szlaki spacerowe i rowerowe oraz zabytki. Jednak gdzie szukać wygodnego noclegu, który będzie w dogodnej lokalizacji? To nie jest trudne, ponieważ przyjeżdżając w Bieszczady domki do wynajęcia znajdziecie wszędzie, w każdej większej czy mniejsze miejscowości.

 

Kilka propozycji w okolicach Jeziora Solińskiego:

 

 • Solina. Niewielka, ale tętniąca życiem, miejscowość. Latem jest tu dość gwarno, zapełniają się tutejsze sklepy, lokale gastronomiczne i kąpielisko. Liczne knajpki, deptak nad jeziorem, rejsy statkami „Biała Flota”, pływanie i plażowanie. Jednym słowem wszystko, czego potrzebujecie na wakacjach. Jest też rozbudowana baza noclegowa, kwatery, ośrodki, domki Bieszczady.
 • Polańczyk. Miejscowość na lewym brzegu jeziora. Podobnie jak Solina, jest to typowy kurort wypoczynkowy. Znajdziecie tu kąpieliska z wypożyczalniami sprzętu, przystań żeglarską, uzdrowiska, liczne knajpy i sklepy. A przede wszystkim dużą ofertę noclegową, od zwykłych pokoi do komfortowe, zapraszające w Bieszczady domki.
 • Wola Matiaszowa. To propozycja dla tych, którzy liczą na spokój i kompletne zresetowanie. Wieś jest położona w niewielkiej odległości do Polańczyka, co pozwala na korzystanie z jego atrakcji kiedy tylko chcemy. A kiedy pragniemy ciszy wracamy do Woli Matiaszowej. Ta miejscowość ma również dobrą ofertę noclegową, np. na ośrodku „Matiaszówka” czekają na was drewniane, komfortowe domki Bieszczady. Ośrodek ma dla swoich gości kilka atrakcji, w tym prywatne jeziorko z pomostem i zjeżdżalnią

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 1. „Bieszczadzkie morze” zaprasza

Jezioro Solińskie nazywane jest „bieszczadzkim morzem”. Dlaczego? Dlatego, że to największy akwen wodny w Bieszczadach i największy zbiornik zaporowy w Polsce, ma powierzchnię około 21 km 2 . Poza tym jest miejscem, do którego ciągną rzesze żeglarzy. Ponadto, podobnie jak nad morzem, mamy tu kurorty wypoczynkowe, Solinę i Polańczyk. A jak tu jest? Co można tu robić? Czy warto wynająć domek w Bieszczadach w okolicach zalewu? Mały opis, zachęcający do odwiedzenia tego rejonu.

Jezioro

Warto wynająć chociaż na kilka dni domek w Bieszczadach, aby znaleźć się w rejonie Soliny. Jezioro jest malowniczo położone pomiędzy bieszczadzkimi pagórkami, z nieregularną linią brzegową, pełną urokliwych zatoczek i cypelków. Zapora powstała w latach 60-tych ubiegłego wieku i od tego czasu zalew pełni funkcję przeciwpowodziową i prądotwórczą. Wynikiem tego są częste i szybkie zmiany poziomu wody. Przy brzegach nie ma szuwarów, co cieszy żeglarzy, a dodatkowo nie ma tu w ogóle komarów, co cieszy wszystkich turystów.

Co można tu robić?

Warto wynajmować domki w Bieszczadach, w rejonie jeziora. Na turystów czeka wiele atrakcji, każdy znajdzie coś dla siebie, niezależenie od preferencji. Na żeglarzy czekają mariny i infrastruktura oraz godziny poważnego żeglowania. Na wędkarzy czekają ustronne zatoczki, łódki do wypożyczenia i zastępy okoni, sandaczy, sumów, karpi, boleni i innych ryb. Aktywni znajdą szlaki spacerowe, trasy rowerowe, wypożyczalnie kajaków i rowerków wodnych. A na turystów pragnących spokoju i ciszy czekają domki w Bieszczadach, schowane wśród zieleni.

 

 

 

 

 

 1. Szlakiem solińskich atrakcji

Rejon Soliny przyciąga swoją urodą turystów przez cały rok. Oczywiście większość turystów rezerwuje sobie domek w Bieszczadach do wynajęcia ze względu na Jezioro Solińskie, które jest tu główną atrakcją. Ale na tym nie koniec ciekawych miejsc, które warto odwiedzić.

Przewodnik po solińskich atrakcjach:

 • Radzieckie bunkry w Bóbrce– to element szlaku umocnień wchodzących w skład Linii Mołotowa. Pozostałości po II wojnie światowej to zawsze ciekawe obiekty.
 • Urwisko w zakolu Sanu. Ciekawy obiekt przyrodniczy znajdujący się we wsi Myczkowce. Pionowe urwisko skalne, długie na kilkaset metrów, porośnięte specyficzną roślinnością robi niezapomniane wrażenie.
 • Park miniaturowych świątyń w Myczkowcach. To kolejny powód, by zarezerwować tu noclegi Bieszczady. 140 modeli w skali 1:25 czeka na turystów w Centrum Kultury Ekumenicznej.
 • Zapora solińska. Ma długość 664 m i wysokość 82 m. Dla samego widoku tego kolosa warto zarezerwować sobie domek w Bieszczadach do wynajęcia. Co ciekawe nie jest to obiekt zamknięty, można zwiedzać zarówno zaporę, jak i elektrownię.
 • Cerkwie. Na miłośników sztuki sakralnej, którzy zarezerwowali noclegi Bieszczady czekają w tej okolicy dwie ciekawe cerkwie. To cerkiew św. Paraskewy w Górzance oraz św. Mikołaja w Bereźnicy Wyżnej.
 • Ruiny Dworu Balów w Berezce. Znajdziecie je przy drodze z Polańczyka do Hoczewi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 1. Solińskie szlaki spacerowe

Okolice Jeziora Solińskiego to nie jest ulubione miejsce dla turystów z zacięciem do wędrówek szlakami górskimi. Ten rejon jest oddalony od znanych pasm górskich i połonin. Jednak Bieszczady mają do zaoferowania atrakcje dla każdego, nie tylko dla górskich łazików. Jeśli więc lubicie piesze wędrówki, które niekoniecznie kierują się na górskie szlaki, to rezerwujcie noclegi w rejonie Soliny, mamy dla was coś ciekawego.

Piesze szlaki spacerowe w rejonie Jeziora Solińskiego

 • Zwierzyń-Myczków, szlak zielony. Trasa nie jest długa, ale pełna drobnych atrakcji. To urocze, kameralne kapliczki, źródełko w Zwierzyniu mające uzdrawiającą moc, dawna cerkiew (dziś kościół), liturgiczne zabytki limuzyjskie, punkt widokowy na łuk Sanu, zaporę myczkowiecą i inne widoki. Na tej trasie macie szansę na obserwację niczym nie zmąconej przyrody. Niewątpliwa zaleta szlaku to brak trudnych podejść i znikome zaludnienie. Rezerwujesz noclegi w okolicy Soliny i poznajesz prawdziwe, piękne Bieszczady.
 • Terka-Studenne. Oznakowany, zielony. Spacer tym szlakiem w obie strony zajmie wam około 2 h, chyba, że zdecydujecie się pójść dalej, do Zatwarnicy. Na terenie dawnej wsi Studenne można obejrzeć stary cmentarz i pozostałości po cerkwi. Można też odbić i przejść przez Żołobinę, Bukowinę i Siwarną do następnego szlaku Jaworzec-Smerek. Ten ostatni to już szlak czarny.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 1. „Matiaszówkę” kochają goście w każdym wieku

Niedaleko Polańczyka, w wsi Wola Matiaszowa, czeka na was ośrodek „Matiaszówka” i komfortowe domy drewniane. Już sama lokalizacja jest atrakcyjna. Ośrodek położony jest w zacisznym miejscu, pośród soczystej zieleni, z dala od zgiełku i tłumów, jednak na tyle blisko, że w każdej chwili można pojechać do Polańczyka. Ponadto rezerwując te domki Bieszczady rejon pięknego Jeziora Solińskiego mamy w zasięgu własnych nóg. Na tym jednak nie koniec zalet.

„Matiaszówka” to przede wszystkim komfort nocowania i atrakcje dla gości. Ośrodek oferuje 10 domów drewnianych o wysokim standardzie wykończenia. Planując wyjazd w Bieszczady domki w „Matiaszówce” możecie rezerwować o każdej porze roku, ponieważ 8 z nich to domy całoroczne, ogrzewane kominkiem. Domki są kompletnie wyposażone.

W „Matiaszówce” dbają o gości. Jest darmowy parking, dostęp do darmowego internetu WiFi, a w domkach całorocznych telewizja satelitarna. Wyposażenie jest wysokiej jakości, więc po pieszych wędrówkach po Bieszczadach domki zapewniają pełen relaks.

Na ośrodku czekają też atrakcje dla gości w każdym wieku. Jest prywatne jeziorko z czystą wodą, pomostem i zjeżdżalnią. Na najmłodszych czeka plac zabaw, a aktywni ruchowo goście mogą skorzystać ze strefy sportowej. Dzięki temu ośrodkowi i domkom Bieszczady będziecie wspominać z rozrzewnieniem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 1. Wędkowanie nad Jeziorem Solińskim

Bieszczadzkie Jezioro Solińskie to jedno z ulubionych miejsc dla wędkarzy. Piękno przyrody, swoisty mikroklimat, zasobność w ryby i I klasa czystości wody, wszystko to sprawia, że łowienie tutaj jest czystą przyjemnością. Wokół jeziora powstało wiele ośrodków wypoczynkowych, jest rozbudowana infrastruktura, są wypożyczalnie łódek. Pakujemy więc sprzęt, rezerwujemy domek w Bieszczadach i ruszamy na wielkie wędkowanie.

A co czeka na wędkarzy?

Możliwość łowienia przez całą dobę, zarówno z brzegu, jak i z łódki. Ograniczeniem są tylko limity i okresy ochronne. Można próbować swoich sił ze spinningiem, spławikiem czy gruntem. Łowić można praktycznie wszędzie, ale jest kilka szczególnie ciekawych miejsc, w pobliżu których warto wynajmować domki w Bieszczadach:

 • Wołkowyja i jej okolice. Jest tam płytka woda, sporo wędkarzy, ale też spore szanse na dobre wyniki.
 • Zawóz. To naprzeciwko Wołkowyji. Sporo turystów, ale wędkarze odnotowują dobre brania drapieżników, dużych karpi i płoci.
 • Świetne miejsce na spinning z łódki na drapieżniki.
 • Chrewt, Rajskie, Olchowiec. Te trzy miejsca warte są, by właśnie tu wynająć domek w Bieszczadach. Trudny dojazd, ale za to piękne widoki i cała masa dużych ryb.

No i najważniejsze. Jaka ryba czeka w Jeziorze Solińskim na wędkarzy? Występują tu głównie: sandacz, okoń, szczupak, pstrąg, karp, leszcz, kleń, ukleja, troć. Pozostaje jedynie rezerwować domki w Bieszczadach w pobliżu tego zbiornika i przybywać na wielkie wędkowanie.

Visit at: https://domki-bieszczady.pl/

 

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s